Lansko leto smo občutili otežene kadrovske in organizacijske razmere v zdravstvu, rezultati so nekoliko slabši od pričakovanih. Kljub temu smo uspeli ohraniti stabilne rezultate v donorskem programu. Pozitivno je izstopala visoka stopnja soglasja svojcev za darovanje. Hvala za zaupanje.
»42 darovalcev in darovalk je po smrti podarilo 146 organov. Povprečna starost darovalcev je bila 57 let. S skoraj 20 darovalci na milijon prebivalcev smo se uvrstili na 4. mesto med državami Eurotransplanta. Odklonitev svojcev se je v letu 2024 spustila pod 18 %, kar je najboljši rezultat v zadnjih 3 letih. V transplantacijskem centru UKC Ljubljana so opravili 102 presaditvi organov, in sicer 42 ledvic, 26 src, 23 jeter in 11 pljuč. Dodatni dve presaditvi so presadili iz programa darovanja za časa življenja.
Ponosni smo, da je prenovljena spletna stran www.slovenija-transplant.si prejela prestižne nagrade na natečajih za digitalne in komunikacijske presežke Netko in Websi. Ker je darovanje organov področje, ki se ga nekateri še vedno izogibajo, javnost nagovarjamo na različne načine, tudi s pomočjo umetnosti in v sodelovanju z društvi pacientov. Fotografska razstava Moja brazgotina, moje življenje že dve leti uspešno ruši tabuje in jo v aprilu in maju lahko vidite v Galeriji Ana v Zdravstvenem domu Trebnje. Neposredno k odločitvi za darovanje vabi tudi kiparska razstava Krog hvaležnosti in sodelovanja, ki je še do konca aprila na ogled v prostorih Gorenjskega muzeja v Mestni občini Kranj.
Naš pomemben cilj ostaja, da bi darovanje organov na strokovni ravni postalo ustaljen del oskrbe ob koncu življenja, na družbeni ravni pa tema, o kateri bi se sproščeno pogovarjali in poglobljeno odločali. Ne pozabimo, da en človek po smrti lahko reši 9 življenj.«
Andrej Gadžijev, dr. med., direktor
Zavod Republike Slovenije za presaditve organov in tkiv Slovenija transplant