Povezovanje in delitev nalog med inštitucijami in pristojnimi strokovnjaki omogoča delovanje sistema darovanja organov in nekaterih tkiv in zagotavlja zdravljenje s presaditvijo v Sloveniji. Središčna povezovalna ustanova je Slovenija-transplant, ki na dnevni ravni koordinara mednarodno sodelovanje z Eurotransplantom.
Mrežo tvorijo:
- Zavod Slovenija-transplant
- 11 donorskih bolnišnic
- Transplantacijski center v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana
- Center za tipizacijo tkiv na Zavodu RS za transfuzijsko medicino.
Mreža uspešno deluje od leta 1998. Širitev je doživela leta 2018, ko se je priključila donorska bolnišnica SB Brežice.
Zemljevid Nacionalne donorske in transplantacijske mreže
Struktura Nacionalne donorske in transplantacijske mreže
Slovenija-transplant
Centralni transplantacijski koordinatorji
Centralni transplantacijski koordinatorji in koordinatorice (CTK) delujejo v Slovenija-transplantu. So središčni vezni člen v nacionalni donorski in transplantacijski mreži. Usklajujejo in povezujejo vse postopke od zaznave možnih darovalcev v donorskem centru do odvzema in presaditve organov. Opravljajo pogovore s svojci o darovanju organov. Na nacionalni in mednarodni ravni skrbijo za dokumentacijo o umrlih darovalcih, organih in tkivih. Komunicirajo in sprejemajo obvestila o organih iz Eurotransplanta, ki so primerni in medicinsko ustrezni za naše bolnike. Usklajujejo logistiko in delo kirurških ekip. Poročajo o morebitnih neželenih dogodkih in neželenih reakcijah.
Centralni koordinatorji in koordinatorice so v pripravljenosti 24 ur na dan vse dni v letu. Ekipo sestavljajo dinamični zdravstveni sodelavci in sodelavke. Za opravljanje funkcije so posebej usposobljeni.
Konzultanti
Konzultanti so starejši centralni transplantacijski koordinatorji z bogatimi izkušnjami, ki svetujejo manj izkušenim kolegicam in kolegom v primeru zahtevnejših koordinacij. Pred nastopom vloge konzultanta morajo opraviti evropski izpit za koordinatorja, ki se izvaja na mednarodnem nivoju. Slovenija-transplant v stalni pripravljenosti zagotavlja pet konzultantov.
Odgovorni zdravniki za donorsko dejavnost
Slovenija-transplant v skladu z evropsko direktivo zagotavlja odgovorne zdravnike za donorsko dejavnost na nacionalni ravni. Naziv pridobi konzultant na vodstvenem mestu zavoda in njegov namestnik. Odgovorni zdravnik sprejema vse najtežje odločitve. Dva odgovorna zdravnika sta v stalni urgentni pripravljenosti.
Donorski centri
Donorski center je javnozdravstveni zavod ali posamezne enote tega zavoda, v katerih se izvajajo postopki za darovanje organov.
V donorskih centrih prepoznavajo morebitne in možne darovalce, dokazujejo možgansko smrt, opravljajo pogovore s svojci, sporočajo informacije o možnih darovalcih na Slovenija-transplant, vzdržujejo primerno delovanje organov do odvzema in sodelujejo z nacionalno ekipo za odzvem. Protokoli dela so določeni v zakonu in strokovnih smernicah.
Donorski centri so: UKC Ljubljana, UKC Maribor, SB Celje, SB Murska Sobota, SB Slovenj Gradec, SB Jesenice, SB Novo mesto, SB Izola, SB Ptuj, SB Nova gorica, SB Brežice.
Bolnišnični transplantacijski koordinatorji
Bolnišnični transplantacijski koordinator ali koordinatorica (BTK) deluje v donorskem centru. Je vezni člen med donorskih centrom in Slovenija-transplantom. Na ravni bolnišnice vodi in promovira donorsko dejavnost, spodbuja prepoznavanje morebitnih darovalcev, opravlja pogovore s svojci, vodi postopke pri aktivnih darovalcih in sodeluje s centralnim transplantacijskim koordinatorjem pri odvzemu organov in tkiv. Na lokalnem nivoju je odgovoren za izvajanje revizijskih postopkov kakovosti in varnosti v donorskem programu. Naloge podrobno določa zakon in pravilnik o delu BTK. BTK-ji so zdravniki specialisti, ki so pridobili dodatna znanja s področja donorske medicine.
Seznam BTK-jev (potrjen s sklepom Ministrstva za zdravje, stanje na dan 15. 6. 2023):
- UKC Ljubljana: prim. asist. mag. Rade Stanić, dr. med.
- UKC Maribor: Iva Cestar, dr. med.
- SB Brežice: Igor Đarmati, dr. med.
- SB Celje: Barbara Hudournik, dr. med.
- SB Izola: Maja Ivartnik Merkač, dr. med.
- SB Jesenice: Andraž Nastran, dr. med.
- SB Murska Sobota: Alja Beznec, dr. med.
- SB Nova Gorica: Edyta Čerkini, dr. med.
- SB Novo mesto: Matej Godnič, dr. med.
- SB Ptuj: Mateja Prevolšek, dr. med.
- SB Slovenj Gradec: Rok Popič, dr. med.
Center za tipizacijo tkiv
Center za tipizacijo tkiv deluje pod okriljem Zavoda RS za transfuzijsko medicino. Za potrebe presaditve organov in tkiv z določanjem levkocitnih antigenov preverjajo tkivno skladnost med prejemniki in darovalci in spremljajo imunološke parametre bolnikov na čakalnem seznamu.
Transplantacijski center
V Sloveniji vse presaditve solidnih organov izvajajo v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana. Presaditve roženic izvajajo na Očesni kliniki v UKC Ljubljana in na Oddelku za očesne bolezni UKC Maribor.
Klinični transplantacijski koordinatorji
Klinični transplantacijski koordinatorji so izkušeni in vrhunski zdravniki specialisti, ki delujejo v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana. Sočasno so internistični vodje posameznega prejemniškega centra za presaditev organa. Znotraj posamezne klinike vodijo posvetovalne skupine za uvrstitev bolnikov na čakalni seznam za transplantacijo. Bolnike pripravijo na poseg in vodijo po zdravljenju s presaditvijo organov.
Ekipa za odvzem in presaditev
Odvzem organov je kirurški poseg, ki se odvija po točno določenem časovnem in strokovnem zaporedju. Odvzem organov mora biti hiter in natančen, zato ga izvajajo za ta namen posebej usposobljeni kirurgi v sodelovanju z izurjenimi ekipami instrumentark in perfuzionistov. Vsi postopki odvzema so usklajeni s transplantacijskimi centri, kjer bolnika istočasno pripravljajo na poseg presaditve.
Vsi postopki pri odvzemu se zabeležijo, sledljivost odvzetih organov in tkiv je zagotovljena. V primeru, da je pri darovalcu več medicinsko ustreznih organov za presaditev, govorimo o večorganskem odvzemu. Vsaka donorska bolnišnica ima poseben protokol za odvzem organov, ki določa naloge zdravstvenega osebja, ki sodeluje pri več-organskem odvzemu.
Ekipa za odvzem po potrebi (kadar gre za srce, pljuča ali jetra) potuje v donorski center v tujino (v regiji Eutrotransplant ali redko zunaj regije), kjer odvzamejo organ, ga prepeljejo v UKC Ljubljana in ga presadijo ustreznemu bolniku. Na odvzem v Slovenijo tudi lahko pridejo dodatne ekipe iz držav Eurotransplanta.
Ekipo za presaditev pogosto sestavljajo iste ekipe, ki opravljajo odvzem, poleg njih pa še ekipa anesteziologov in medicinskih sester, ki skrbi za prejemnika pred in med presaditvijo. V zahtevnejših primerih se jim pridružijo kirurgi, ki so ožje specializirani za presaditve posameznih organov. To so predvsem starejši specialisti kirurgi z bogatimi izkušnjami s področja transplantacijske medicine. Pogosto med seboj sodelujejo kirurgi različnih specialnosti. Ekipe za presaditev so v stalni pripravljenosti vse dni v letu.
Po presaditvi prejemnike organov zdravijo v enotah intenzivne terapije, kjer jih obravnavajo specialisti intenzivisti. Po intenzivni negi jih premestijo na posamezne oddelke UKC Ljubljana, kjer jih vodijo klinični transplantacijski koordinatorji in koordinatorice.
Ekipa za ugotavljanje možganske smrti
Medicinska merila, način in postopek ugotavljanja možganske smrti so določeni v nacionalnem pravilniku in zakonu. Vsak postopek je natančno dokumentiran. Komisijo za ugotavljanje možganske smrti sestavljata dva strokovnjaka, specialista s področja intenzivne medicine, anesteziologije, nevrologije ali nevrokirurgije in podobno, z izkušnjami z zdravljenjem bolnikov s hudimi možganskimi poškodbami. Klinične teste opravljata samostojno, neodvisno drug od drugega, v zakonsko določenem časovnem razmiku. Sodeluje tudi zdravnik, ki opravi instrumentalno preiskavo za dokazovanje možganske smrti.
Če v donorski bolnišnici nimajo dostopa do ustreznih instrumentalnih preiskav za dokazovanje možganske smrti, jo lahko z elektroencefalogramom (EEG) opravi mobilna ekipa. V mobilni ekipi za ugotavljanje možganske smrti so izkušeni strokovnjaki in strokovnjakinje nevrofiziologinje z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.