Domov Novice In memoriam

Umrla je prim. Jasna Vončina, spec. anest.

Sporočamo žalostno vest, da je umrla prim. Jasna Vončina, pobudnica razvoja nacionalne donorsko-transplantacijske mreže in ustanovitve Zavoda Slovenija-transplant

Anesteziologinja prim. Jasna Vončina je med najbolj zaslužnimi za ustanovitev nacionalnega donorsko-transplantacijskega sistema, organizacijo sistema centralne transplantacijske koordinacije, postavitev osnov za samostojni Zavod Slovenija-transplant in sprejetje prvega nacionalnega zakona o transplantacijski dejavnosti. V tesnem sodelovanju z biologinjo in imunologinjo prof. Matejo Bohinjec je naredila ključne korake, da se je Slovenija povezala in priključila mednarodni neprofitni mreži izmenjave organov in tkiv Eurotransplant. V marsičem je opravljala pionirsko delo na področju anesteziologije, postavljala je strokovne smernice, zavzemala se za ustrezno umestitev anesteziologov v strokovni transplantacijski ekipi. Kot pionirka se je posvečala izobraževanju strokovne in splošne javnosti ter zagotavljanju ustreznih protokolov za začetek programa darovanja organov po možganski smrti. Njeno delo bo ostalo trajno vpeto v slovensko medicino in donorsko dejavnost.

Za zasluge pri postavljanju transplantacijskega sistema, so-ustanavljanju Zavoda Slovenija-transplant in za mednarodno sodelovanje na področju izmenjave organov za presaditve je leta 2009 prejela odlikovanje red za zasluge, ki ga podeljuje predsednik republike.

Datum objave

Postavljanje organizacijskih, strokovnih in pravnih temeljev za donorsko in transplantacijsko dejavnost v Sloveniji se je odvijalo v 1990. letih.  Ključna gonilna sila pri realizaciji programa je bila prim. Jasna Vončina, specialistka anesteziologije. Upokojila se je 1. 1. 1993, a je še nekaj let, vse do formalne ustanovitve Slovenija-transplanta (l. 2021), vztrajno krmarila med številnimi strokovnimi, birokratski in zakonodajnimi izzivi in zahtevami. Delovala je prodorno, dostikrat brezkompromisno, vztrajno, natančno in strokovno. Med drugim se je zavzemala za ustrezno umestitev anesteziologov v strokovni transplantacijski ekipi, sodelovala je pri pripravi več temeljnih strokovnih gradiv o donorski medicini.

S transplantacijo, natančneje presaditvijo ledvice živega darovalca, se je prvič srečala leta 1968 na specialističnem študiju v Londonu. »Tam sem v operacijskem bloku prvič  živo videla prizor, ko so ledvico živega darovalca kot svetinjo v skodelici dveh orokavičenih dlani nesli do prejemnika. Ta prizor me je res navdušil. Šele kasneje pa sem še spoznala, kako pomembna je vloga anesteziologa v procesu transplantacije, ki je vključen kar v enajst postopkov. In jasno, da me je potem kot anesteziologa transplantacijska dejavnost začela zelo zanimati. Leto kasneje sem že naredila specializacijo in potem leta 1970 sodelovala pri prvi presaditvi ledvice od živega darovalca pri nas.«*

Bila je članica več domačih in tujih strokovnih odborov s področja zdravljenja s presaditvijo, kar ji je odpiralo vrata za možnosti delovanja doma ter hkrati umeščanje slovenske stroke v mednarodni kontekst. Med drugim je bila nacionalna transplantacijska koordinatorica, Slovenijo je zastopala v Evropski organizaciji transplantacijskih koordinatorjev (ETCO) in v devetdesetih je bila slovenska predstavnica v odboru kompetentnih organizacij v Svetu Evrope.

Nazadnje smo se z njo večkrat in dolgo pogovarjali v januarju 2015 ob nastajanju monografije o zgodovini transplantacijske medicine v Sloveniji. Bogato pripovedovanje je prim. Vončina potrjevala s sistematično zbranim gradivom, ki ga je skrbno hranila. Vabimo vas, da preberete pogovor, kjer je izpostavljenih nekaj ključnih momentov in prizadevanj pri vzpostavljanju nacionalnega transplantacijskega programa skozi pogled prim. Vončina. Kot je povedala: »Ni bilo enostavno … prva leta po upokojitvi so bila najtežja. Nekajkrat sem skoraj odnehala. Pa nisem. Veste, zadala sem si, da bom zadevo speljala do konca. In sem jo«.

Prim. Jasna Vončina

Intervju* preberite ali snemite tukaj.

Najtesnejša sodelavka prim. Vončine je bila anesteziologinja prim. Danica Avsec, dolgoletna direktorica in formalno imenovana ustanoviteljica Slovenija-transplanta, danes pomočnica direktorja. »Izrazila bi veliko zahvalo za vso strokovnost, entuziazem in pomoč pri ustanavljanju Slovenija-transplanta in postavljenim organizacijskim, strokovnim in zakonodajnim temeljem, ki jih je zastavila prim. Vončina. Njeno delo je omogočilo naš nadaljnji razvoj na ravni inštitucije, organiziranosti nacionalne mreže in mednarodnega sodelovanja do nivoja, ki ga imamo danes. Imela je izjemno energijo, širino razumevanja in jasno vizijo dela, ki jo je kolegialno delila z menoj še dolgo po  upokojitvi. Hvaležna sem, da sem imela tako  pogumno in strokovno predhodnico ter vzornico. Ohranila jo bom v lepem spominu.«

»Prim. Jasne Vončina se spominjam iz časov, ko sem leta 2001 čakal na možnost specializacije iz kirurških strok. Sprejela me je v ekipo koordinatorjev za transplantacije, ki so skrbeli za potek dejavnosti v na novoustanovljeni mreži donorskih bolnišnic. Vedno je delovala kot izredno močna in odločna osebnost, ki je znala dobro ravnati s »kirurškimi« karakterji. Bila je zaslužna, da je bilo delo koordinatorjev prepoznano med predstojniki vseh kirurških oddelkov. S svojim predanim mentorskim delom, vizijo in natančnostjo nam je bila resnično vzor.«, Andrej Gadžijev, dr. med, direktor Slovenija-transplanta

Svojcem in bližnjim izrekamo iskreno sožalje. Naj počiva v miru.

Prim. Jasna Vončina

* »Odločila sem se, da se bom z vsemi močmi borila za transplantacijski program po potrjeni smrti« , intervju s prim. Jasno Vončina. V Avsec, Zupanič Slavec (ur): Razvoj transplantacijske medicine v Sloveniji: programi, smernice in perspektive, 2016: 38-45.  

Želim se opredeliti
Preko spletne strani
Poišči najbližjo lokacijo
Želim se opredeliti

Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .