Delovno srečanje je bilo vsebinsko bogato, razprave živahne. Ključno točke razprav so bile:
- Nov način delovanja CD-P-TO odbora ministrov, ki ima delna pooblastila. Spremembe so povezane z dejstvom, da je EDQM s skupino CD-P-TO dobil nalogo od Evropske komisije, da pripravlja strokovna izhodišča na področju regulacije SOHO (substance človeškega izvora). Ta izhodišča so zelo pomembna za države, ki smo dolžne implementirati regulacijo SoHO do junija 2027. Delo je v mnogih državah že v teku. Tudi v Sloveniji se pripravlja delovna skupina in posamezne diskusije že potekajo.
- Zelo dolga razprava je bila namenjena pogojem, pod katerimi se lahko skupini pridružijo organizacije, skupine ali države s statusom opazovalca, ki imajo omejeno vlogo in ne morejo vplivati na končne vsebine dokumentov. Prijavilo se je nekaj organizacij s področja presaditve organov in tkiv, ki želijo sodelovati, a so nekatere države proti iz več razlogov. Razprava ni bila zaključena.
- Pripravlja se nov Vodič za kakovost in varnost za organe, že 10. izdaja. Strokovna skupina bo pričela z delom v maju 2025.
- Predstavljeni so bili projekti v teku: oskrba družine po darovanju, digitalizacija gradiv in vseh vodičev, ki jih pripravlja odbor CD-P-TO, projekt o sistemu kakovosti in oceni organizacije v posameznih programih za darovanje organov in celic in drugi.
- Zelo pomemben, a zahteven je projekt o uporabi organov, ki lahko prinese pomembne rezultate za varno presaditev najprimernejših organov. Pričakuje se širok nabor dolgoročnih rezultatov po presaditvi, ki jih do sedaj še ni bilo na razpolago v takem obsegu.
- Razpravljanje o sumljivih primerih neetičnega darovanja organov v Afriki za evropske državljane, ki potujejo v afriške države z namenom presaditve na komercialni osnovi, je dvignilo precej prahu in razočaranja, saj so organizacije, ki vodijo tovrstne neetične in kaznive prakse nastanjene v Evropi. Zelo pomembno je ozaveščanje in poročanje o vseh primerih, ki so bilo zdravljeni s presaditvijo doma ali v tujini. Na tem področju je potrebno izoblikovati novo gradiva za strokovno in splošno javnost.
- Predstavljeno je bilo stanje EU projekta Bravest, v katerem je partner tudi Slovenija-transplant.
- Predstavljena je bila analiza zaščite darovalcev spolnih celic in shranjevanje zarodkov, pri kateri sodeluje tudi Slovenija (prof. Borut Kovačič iz UKC Maribor).
Naslednje plenarno srečanje te pomembne ekspertne skupine bo jeseni.